زاگرس ماشین کرج

زاگرس ماشین کرج مشاور، طراح و سازنده ماشین آلات صنعتی (دستگاه بسته بندی، دستگاه ساشه، شیرینگ پک، میوه خشک کن، بوجاری، میکسر و…)

تماس بگیرید همین حالا

سانتریفوژها

سانتریفوژها

سانتریفوژها

این دستگاه ها براساس نیروی گریز از مرکز کار می کنند. شدت نیروی گریز از مرکز به شعاع و سرعت چرخش و چگالی ماده ی چرخان بستگی دارد. مهم ترین ساتریفوژهای مورد استفاده برای جداسازی مکانیکی عبارتند از :

سانتریفوژهای جداکننده مایع از مایع (Liquid – Liquid centrifuges)

رایج ترین سانتریفوژ جداکننده ی مایع از مایع سانتریفوژ صفحه ای مخزن دار است که در واقع همان سپراتور شیر است. در این دستگاه تعدادی صفحات مخروطی شکل در استوانه ای به قطر 0.5 تا 1.2 متر قرار دارند. فواصل بین صفحه ها 0.5 تا 1.27 میلی متر است و با سرعت 2000 تا 7000 دور بر دقیقه می چرخند. بر روی این صفحات سوراخ هایی در یک امتداد ایجاد شده است که گذرگاه مایع را تشکیل می دهند.سانتریفوژها

مایع غذایی از پایین صفحات وارد می شود و جزء سنگین تر در امتداد سطوح زیرین به طرف دیواره ی ظرف منتقل می شود. جزء سنگین تر در امتداد سطوح زیرین به طرف دیواره ی ظرف منتقل می شود. جزء سبک تر در امتداد سطح فوقانی صفحات به سمت مرکز ظرف انتقال می یابد.

به این ترتیب دو جریان مایع سبک و سنگین به طور مداوم از قسمت بالای دستگاه خارج می شود. از دستگاه گریز از مرکز صفحه ای برای جدا کردن خامه از شیر و زلال کردن روغن، مواد استخراج شده از قهوه و عصاره ی میوه استفاده می شود.

سانتریفوژهای شفاف ساز (صافی های گریز از مرکز) (Centrifugal clarifiers)

اساس کار سانتریفوژهای شفاف ساز همانند ساتریفوژهای صفحه ای است با این تفاوت که فاصله صفحات بیشتر و سرعت گردش آنها کمتر می باشد. از سانتریفوژ شفاف ساز برای شفاف سازی روغن، آب میوه ها، ماء الشعیر، بازیابی مخمر و جداسازی ناخالصی های موجود در شیر ورودی به کارخانه استفاده می شود.

سانتریفوژهااز دیگر کاربردهای مهم این سانتریفوژها جداسازی میکروارگانیسم های موجود در موادغذایی (مثل شیر) می باشد. این دستگاه که کمک به نیروی گریز از مرکز قادر است باکتری ها و اسپورهای موجود در ماده ی غذایی را جدا کند که دستگاه باکتوفیوژ نام دارد.

دستگاه باکتوفیوژ تشکیل شده از یک سری صفحه به شکل دیسک های مخروطی که روی هم قرار گرفته اند و توده ی دیسک را به وجود آورده اند. مایع غذایی از طریق لبه ی خارجی توده های دیسک، وارد مجاری بین دیسک ها می شود و در آنجا تحت اثر نیروی گریز از مرکز قرار می گیرد و پس از حذف ناخالصی ها (باکتری ها، اسپورها و …) از میان دریچه های خروجی بالای دستگاه خارج می گردد.

در ضمن حرکت ماده ی غذایی از میان توده های دیسک، در اثر نیروی گریز از مرکز ناخالصی های جامد موجود یعنی باکتری ها از طریق مسیر زیرین صفحه های دیسک به طرف محیط بدنه ی دستگاه هدایت شده و سپس در محفظه ی مخصوص مواد ته نشین شونده، جمع آوری می شود.

برای استعلام قیمت، مشاوره رایگان و دریافت راهنمایی در زمینه دستگاه های صنایع غذایی و بسته بندی شما می توانید همین الان با شماره تماس های مجموعه زاگرس ماشین کرج با شماره های 02634716956 و 09309958589 تماس حاصل فرمایید و یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله در:
مارا در شبکات اجتماعی دنبال کنید
آخرین مقالات
مطالب بیشتر
جدید ترین پست ها
خط تولید سبزیجات خشک
خط تولید سبزی خشک

راه اندازی خط تولید سبزی خشک کارگاهی – خانگی – صنعتی یکی از بهترین و تخصصی ترین خدمات مرکز زاگرس ماشین کرج است. این مرکز

راه اندازی خط تولید میوه خشک در ایران
خط تولید میوه خشک

صرف نظر از فصل یا شرایط، میوه های خشک همیشه جایگاه ویژه ای را در هر خانواده ای به خود اختصاص داده اند. آنها معمولاً