زاگرس ماشین کرج

زاگرس ماشین کرج مشاور، طراح و سازنده ماشین آلات صنعتی (دستگاه بسته بندی، دستگاه ساشه، شیرینگ پک، میوه خشک کن، بوجاری، میکسر و…)

تماس بگیرید همین حالا

دستگاه هموژنایزر

دستگاه هموژنایزر

دستگاه هموژنایزر ، هموژنیزاسیون عبارت است از تقلیل اندازه ی گلبول ها و افزایش تعداد ذرات جامد یا مایع فاز پراکنده است و دستگاه هایی که این عمل را انجام می دهند و به هموژنایزر معروف هستند.

مهم ترین همگن کننده های مورد استفاده در صنعت به شرح زیر هستند :

قیمه کننده ، ریز کننده یا خرد کننده ی سریع

این دستگاه با سرعت خیلی زیاد عمل کرده، لبه های تیز تیغه های آن سبب خرد شدن ذرات فاز پراکنده می گردد. این مخلوط کن ها مجهز به همزن های نوع توربینی و یا ملخی می باشند. این وسیله برای مایعات با ویسکوزیته ی پایین کاربرد دارد.

دستگاه هموژنایزر فشاری

هموژنایزرهای فشاری

این دستگاه از یک پمپ فشار قوی که معمولاً از نوع سه سیلندری است و قسمت نوک هموژنایزر (قطعه ی هموژن کننده) تشکیل شده است. پمپ دستگاه، فشار محصول را برحسب نوع فرآورده در قسمت ورودی به حدود 200 – 100 برابر افزایش می دهد.

میزان فشار را که در یک حد مشخص تنظیم می شود، می توان در روی درجه ی تعبیه شده در روی دستگاه قرائت نمود. هموژنایزر در قسمت نوک خود دارای یک حلقه ی مخروطی خارجی است که یک مغزی کروی شکل را احاطه میکند.

فضای بسیار تنگ و باریکی برای عبور مایع در قسمت نوک هموژنایزر وجود دارد. حلقه ی دیگری به نام حلقه هموژنایزر وجود دارد و طوری به حلقه خارجی متصل گردیده که نسبت به دریچه ی خروجی وضعیت عمودی دارد. مایع با فشار زیاد وارد فضای بین حلقه ی خارجی و مغزی وسط می گردد.

سرعت جریان مایع در فضای بسیار باریک افزایش می یابد در نتیجه وقتی مایع این فضا را ترک می کند با سرعت زیاد به حلقه ی هموژنایزر و مغزی اصابت نموده و مجبور به تغییر جهت جریان می گردد. در اثر این عمل گلبول ها شکسته شده و به اجزای کوچک تر تبدیل می شوند.

این دستگاه برای هموژن کردن چربی شیر کاربرد دارد. به این ترتیب که شیر با سرعت زیاد از یک محفظه ی خروجی عبور کرده و از فضای تنگ در قسمت سر هموژنایزر خارج می شود و باعث تغییر شکل و کشیده شدن گویچه های چربی می شود. سپس گویچه ها با سرعت زیاد به حلقه ی مغزی هموژنایزر برخورد کرده و شکسته می شوند.

ممکن است هموژناسیون در دو مرحله صورت بگیرد. بدین صورت که ابتدا با 75 درصد کل فشار در روی ماده ی غذایی چربی آن را یکنواخت می کند و در مرحله ی دوم با 25 درصد باقی مانده ی فشار، عمل هموژنیزاسیون صورت می گیرد.

آسیاب کلوییدی (Colloid mills)

آسیاب کلوییدی

اساس کار آسیاب کلوییدی برمبنای قرار گرفتن مایع بین دو صفحه می باشد که یکی ثابت و دیگری گردان است. سرعت چرخش صفحه بین 3000 تا 15000 دور در دقیقه و فاصله ی بین دو صفحه 0.05 تا 1.3 میلی متر است. ماده ی موردنظر بین این دو صفحه وارد می شود آنگاه در اثر چرخش صفحه گردان ، عمل ریز شدن گلبول ها و ذرات در این شکاف کوچک انجام می شود.

این سیستم برای مواد با ویسکوزیته ی بالاتر مناسب تر است. برای اینکه عمل خرد شدن در بین دو سطح بهتر انجام گیرد، در یکی از صفحات ممکن است برجستگی هایی وجود داشته باشد یا دستگاه به صورتی باشد که دو صفحه در جهت عکس یکدیگر حرکت کنند.

همگن کننده با امواج فراصوت (Ultrasonic homogenizer)

همگن کننده با امواج فراصوتاین نوع هموژنایزر برای تولید کرم سالاد، بستنی، کرم های مصنوعی و امولوسیون روغن های معطر به کار می رود، همچنین از آن برای پاشیدن گرد در مایعات نیز استفاده می شود.

امواج فراصوت با فرکانس بالا می تواند حباب های هوا در مایعات با ویسکوزیته ی کم را متلاشی کند و امولسیون هایی با اندازه ی قطر بین یک تا 2 میلی میکرون ایجاد نماید. در عمل، هر دو فاز پیوسته و پراکنده از هموژنایزر عبور داده می شوند.

انرژی فراصوت به وسیله ی یک تیغه ی فلزی که با فرکانس رزونانسی نوسان می کند ایجاد می شود. نوسان تیغه به وسیله ی نیروی برق و یا حرکت مایع به وجود می آید و شدت نوسان با تنظیم محل گیره ی نگهدارنده ی تیغه کنترل می شود.

جهت دریافت لیست قیمت، مشاوره رایگان و خرید محصولات مجموعه زاگرس ماشین با شماره های 09309958589 و 02634716956 در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله در:
مارا در شبکات اجتماعی دنبال کنید
آخرین مقالات
مطالب بیشتر
جدید ترین پست ها
خط تولید سبزیجات خشک
خط تولید سبزی خشک

راه اندازی خط تولید سبزی خشک کارگاهی – خانگی – صنعتی یکی از بهترین و تخصصی ترین خدمات مرکز زاگرس ماشین کرج است. این مرکز

راه اندازی خط تولید میوه خشک در ایران
خط تولید میوه خشک

صرف نظر از فصل یا شرایط، میوه های خشک همیشه جایگاه ویژه ای را در هر خانواده ای به خود اختصاص داده اند. آنها معمولاً