زاگرس ماشین کرج

زاگرس ماشین کرج مشاور، طراح و سازنده ماشین آلات صنعتی (دستگاه بسته بندی، دستگاه ساشه، شیرینگ پک، میوه خشک کن، بوجاری، میکسر و…)

تماس بگیرید همین حالا

دستگاه شکل دهنده خمیر

دستگاه شکل دهنده خمیر

دستگاه شکل دهنده خمیر

قبل از ورود خمیر تهیه شده به فر یا تنور یک رشته عملیات روی آن انجام می گیرد که به آن «شکل دادن به خمیر» می گویند. این عملیات شامل مراحل زیر است :

ابتدا خمیر به دستگاه چونه گیر منتقل می شود. نقش دستگاه چونه گیر این است که خمیر را به قطعات مساوی و یکنواخت تقسیم می کند. دستگاه های چونه گیر بیشتر براساس حجم کار می کنند، بدین نحو که خمیر آماده شده، با فشار وارد محفظه هایی می شود که دارای حجم مورد نظر است و پس از پر شدن هر محفظه گلوله های خمیر داخل آن به وسیله ی کارد مخصوصی از توده ی خمیر جدا می شود.

گرد کردن خمیر

مرحله ی بعد گرد کردن خمیر است. چون قطعات خمیر خارج شده از دستگاه چونه گیر معمولاً یکنواخت نبوده و دارای شکل نامنظم و سطح خارجی ناصاف و چسبنده می باشند، اگر قطعات خمیر به همین شکل وارد تنور شوند گازهای موجود در خمیر خارج می شود و سطح آن ترک خورده و پوسته پوسته می شود.

برای جلوگیری از این عمل قطعات خمیر را به وسیله ی دستگاه های مخصوصی مالش داده و گرد می کنند. به نحوی که روی سطح خارجی قطعات خمیر یک لایه ی ضخیم تشکیل می شود تا از خروج گاز جلوگیری کند. برای این منظور از دستگاه های مختلفی نظیر گردکننده های خمیر کاسه ای، چتری و غلتکی استفاده می گردد که همگی دارای عمل نسبتاً مشابه هستند.

قطعات خمیر پس از این مرحله مدتی می مانند تا تخمیر میانی صورت گیرد و بعد قالب گیری انجام می شود به این ترتیب که قطعات خمیر وارد قالب های پخت که ته و بدنه ی آنها چرب شده است می شود. البته این عمل در مورد نان های قالبی صورت می گیرد و در مورد نان های مسطح سنتی ایران قابل اجرا نیست.

نوع دیگر دستگاه شکل دهنده به خمیر نان دستگاه پهن کن می باشد. این دستگاه خمیر را به صورت پهن در می آورد و بیشتر برای نان باگت کاربرد دارد.

تماس با ما

جهت دریافت لیست قیمت، مشاوره رایگان و سفارش انواع دستگاه های صنایع غذایی و بسته بندی با شماره های مجموعه زاگرس ماشین کرج به شماره ی 02634716956 و 09309958589 تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله در:
مارا در شبکات اجتماعی دنبال کنید
آخرین مقالات
مطالب بیشتر
جدید ترین پست ها
خط تولید سبزیجات خشک
خط تولید سبزی خشک

راه اندازی خط تولید سبزی خشک کارگاهی – خانگی – صنعتی یکی از بهترین و تخصصی ترین خدمات مرکز زاگرس ماشین کرج است. این مرکز

راه اندازی خط تولید میوه خشک در ایران
خط تولید میوه خشک

صرف نظر از فصل یا شرایط، میوه های خشک همیشه جایگاه ویژه ای را در هر خانواده ای به خود اختصاص داده اند. آنها معمولاً