زاگرس ماشین کرج مشاور، طراح و سازنده ماشین آلات صنعتی (دستگاه بسته بندی، دستگاه ساشه، شیرینگ پک، میوه خشک کن، بوجاری، میکسر و…)

Search
تماس بگیرید همین حالا

اگر بخواهیم بگویم خط تولید چیست؟ باید بگویئیم که خط تولید یا به انگلیسی Production line یکی از مهمترین مباحث در زمینه تولیدات و صنایع است. خط تولید در واقع مجموعه ای از فعالیت های منظم و پیوسته برای تولید کالاها، محصولات و خدمات است که به صورت پیاپی انجام می شود. هر دستگاه یا کارکنان در هر ایستگاه به وظایفی مشغول هستند تا در نهایت یک یا چند محصول نهایی تولید شود.

خط تولید چیست؟ تعریف خط تولید

مفهوم خط تولید چیست؟

در پاسخ به سوال خط تولید چیست؟ به معنای جریان مواد و مراحل تولید یک محصول مشخص است. این جریان یا فرآیند از ابتدای تولید تا انتهای آن را شامل می‌شود. هر محصولی که در یک کارخانه تولید می‌شود، باید در یک خط تولید قرار بگیرید و ایستگاه به ایستگاه منتقل شود تا در نهایت تبدیل به یک کالا یا محصول بشود. خط تولید در واقع به عنوان یک سیستم تولید کامل عمل می‌کند که شامل مواد اولیه، تجهیزات، دستگاه‌های تولیدی، کارگران و هر آنچه برای تولید محصول مورد نیاز است، می‌باشد.

به شکل معمول مواد خام مثل: سنگ‌ها – مواد معدنی – فلزات و آهن – محصولات کشاورزی – مواد اولیهٔ غذایی یا مواد اولیهٔ صنایع نساجی مثل ابریشم، پنبه، کتان و… در ابتدا باید از فرآیند آماده سازی گذر کنند و سپس به مرحله تبدیل، تغییر، تولید محصولات مختلف برسند. در نهایت توسط انواع دستگاه بسته بندی به یک محصول قابل عرضه و فروش تبدیل می شود.

تعریف فرایند تولیدات با ذکر یک مثال

گاهی یک محصول برای تولید و عرضه، از چند خط تولید و کارخانه گذر می کند. بر فرض مثال در تولید قند ابتدا محصولات کشاورزی مثل نیشکر، چغندر قند کاشت و برداشت می شود و سپس به کارخانه قند و شکر سازی منتقل می شود. در این کارخانه از از آن مواد اولیه قند و شکر را تولید می کند و سپس در همان کارخانه به خط تولید و بسته بندی قند و شکر منتقل می شود یا به کارخانه ای دیگر جهت تولید و بسته بندی محصولاتی مثل قند میوه ای، قند پرسی، قند حبه ای منتقل می شود!

به بیان ساده تر اگر بگوئیم خط تولید چیست؟ و آن را تعریف کنیم: درواقع تمامی کارکنان و ماشین آلات و دستگاه های صنعتی که در یک کارخانه یا کارگاه مشغول به فعالیت هستند هستند، تا در نهایت محصولی را تولید و عرضه کنند، خط تولید گفته می شود!

انواع خط تولید چیست؟

ما در مقاله سود آور ترین کار های تولیدی بهترین شغل ها در این زمینه را معرفی کردیم!

همچنین مقالات زیر در زمینه خط تولید چیست را مطالعه کنید:

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *