زاگرس ماشین کرج مشاور، طراح و سازنده ماشین آلات صنعتی (دستگاه بسته بندی، دستگاه ساشه، شیرینگ پک، میوه خشک کن، بوجاری، میکسر و…)

Search
تماس بگیرید همین حالا

بهترین روش شستن سبزی | شستشوی سبزیجات در چند مرحله

از آنجایی که سبزی ها می توانند منابع آلودگی و همچنین بروز مسمومیت و بیماری های گوارشی باشند، لازم است تا به صورت مرحله ای شست و شو داده شوند. از این جهت در ادامه به بهترین روش شستن سبزی ها و همچنین آموزش شستشوی سبزیجات و ضد عفونی کردن می پردازیم. در صنایع غذایی، این کار با دستگاه شستشوی سبزی صورت می گیرد اما این کار به صورت خانگی روش های متفاوتی دارد.

لازم به ذکر است که مجموعه زاگرس ماشین علاوه بر ساخت و تولید انواع دستگاه بسته بندی، امکان خرید انواع دستگاه های شست و شو، دستگاه سبزی خرد کن، دستگاه تمیز کننده و پوست گیر انواع میوه ها و سبزی جات را به صورت صنعتی و خانگی یا بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت فراهم آورده است.

بهترین روش شستن سبزی ها

سبزیجات همواره از مواد خوراکی مفید برای سلامت بدن انسان ها هستند. اما امروزه به دلیل کشت سبزیجات با کود های انسانی و همچنین آبیاری آنها با استفاده از فاضلاب ارزش غذایی آن ها به خطر افتاده است. از آنجایی که سبزیجات در خاک پرورش می یابند ممکن است میکروب ها و تخم انگل های متعددی بر روی آن ها قرار بگیرند که بلع آنها توسط انسان، موجب بروز بیماری های گوارشی و همچنین مسمومیت می شود. از این جهت ضد عفونی سبزی با مایع ظرفشویی و شستشوی سبزیجات در چند مرحله امری الزامی می باشد. و پوست کن

بهترین روش شستن سبزیجات

نحوه شستن میوه و سبزیجات متناسب با قوانین شستشوی سبزیجات وزارت بهداشت

می توان گفت بهترین روش شستن سبزی ها، استفاده از دستورالعمل شستشوی سبزیجات وزارت بهداشت می باشد. مطابق با این دستور العمل، ابتدا باید سبزی ها را به طور دقیق پاک کنید. بدین معنی که تمام برگ های پلاسیده و زرد شده را از آن ها جدا کنید. سپس سبزی ها را درون ظرفی پر از آب بریزید و کمی مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید تا در اثر لیز شدن برگ سبزی ها، تخم انگل و گل و لای از آن ها جدا شود.

با استفاده از دستگاه خشک کن سبزیجات می توانید سبزی ها و انواع میوه های مختلف را خشک کنید.

در مرحله بعدی لازم است تا سبزی ها را آبکشی کرده و مجددا آنها را داخل آب قرار دهید و کمی مایع ضد عفونی کننده مخصوص را، مطابق با نحوه مصرف ذکر شده بر روی جعبه، به سبزی ها اضافه کنید. در نهایت پس از گذشت چند دقیقه سبزی ها را چندین بار آبکشی کنید تا عاری از هرگونه مواد شیمیایی شوند.

میکروب زدایی سبزیجات با استفاده از مواد خانگی

استفاده از مواد ضد عفونی کننده شیمیایی و مایع ظرفشویی برای شستن سبزیجات در دراز مدت، مضر می باشد. از این جهت می توانید از برخی مواد ضد عفونی کننده طبیعی و خانگی برای از بین بردن تخم انگل ها استفاده کنید. بهترین روش شستن سبزی ها با مواد خانگی، استفاده از سرکه و نمک می باشد که در ادامه به طور مجزا به آن ها می پردازیم.

علاوه بر این ها، ترکیب جوش شیرین و آبلیمو طبیعی نیز به عنوان یکی دیگر از روش های میکروب زدایی طبیعی سبزیجات شناخته می شود. بدین گونه که سبزی ها را برای چند دقیقه در مخلوطی از آب فراوان، ۲ قاشق جوش شیرین و دو قاشق آبلیمو، قرار دهید و سپس آبکشی کنید.

نحوه شستشوی سبزی

شستن سبزی با سرکه

یکی از بهترین روش شستن سبزی ها، استفاده از سرکه سفید می باشد. سرکه به طور طبیعی دارای خاصیت میکروب زدایی می باشد و به دلیل وجود اسید های طبیعی در سرکه سفید، تمامی میکروب ها و انگل های چسبیده به برگ سبزی ها و پوست میوه ها و همچنین حشره کش هایی که در هنگام پرورش به این مواد خوراکی اضافه شده اند، از بین می رود. برای این که سبزی ها را با این روش ضد عفونی کنید، باید ظرف نسبتا بزرگی را پر از آب ولرم کرده و یک الی دو قاشق غذا خوری سرکه را به آن اضافه کنید. سپس اجازه دهید که سبزی ها چند دقیقه در این محلول قرار گیرند و سپس مرحله آبکشی را انجام دهید. از دستگاه شستشوی میوه برای ضد عفونی کردن میوه جات استفاده می شود. مخصوصا در خط تولید چیپس میوه و دیگ ر خطوط تولید.

بهترین روش شستن سبزی ها با نمک

نمک نیز از دیگر مواد میکروب زدای طبیعی می باشد که می توانید از آن برای شستن سبزیجات و میوه ها استفاده کنید. برای شستن سبزی با نمک، مانند روشی که در مطالب پیشین به آن اشاره کردیم، باید از یک ظرف پر از آب بهره بگیرید. قبل از این که سبزی ها را درون آب قرار دهید، باید به اندازه ۱ الی ۲ قاشق مرباخوری نمک را به آب اضافه نمایید.

از آن جایی که نمک یک ماده ضد عفونی کنند سبک و ملایم است، بهتر است که مدت زمان قرار گیری سبزی ها در محلول آب و نمک را بیشتر کنید. به طور معمول، ۵ الی ۱۰ دقیقه برای قرار گیری سبزی ها در این محلول کافی می باشد. سپس باید سبزی ها را ۱ الی ۲ بار آبکشی کنید تا مزه شوری نمک از روی برگ سبزی ها پاک شود.

بهترین روش برای شستشوی سبزی خورشتی

سبزی های خورشتی نیز مانند سبزی خوردن، نیاز به شست و شوی دقیق دارند. زیرا که این سبزی ها نیز در معرض انواع باکتری ها و انگل های قرار گرفته اند و عدم شست و شوی صحیح آن ها می تواند موجب بروز عفونت و یا مسمومیت شود. بهترین روش شستن سبزی های خورشتی، قبل از فرایند خرد کردن آن ها می باشد. برای این امر، لازم است تا ابتدا سبزی را پاک کرده و سپس به شست و شوی آن بپردازید.

برای سبزی های خورشتی نیز می توانند هم از مواد ضد عفونی کننده شیمیایی و هم از ضد عفونی کننده های طبیعی استفاده کنید. علاوه بر این ها استفاده از محلول سرکه و نمک نیز به طور همزمان، می تواند در انگل زدایی سبزی ها موثر باشند.

شستن سبزیجات و میوه ها با وایتکس

همزمان با آغاز اپیدمی کووید ۱۹ (کرونا)، بسیاری از شهروندان برای ضد عفونی کردن بیشتر سبزی ها از وایتکس و الکل استفاده کردند و به اعتقاد آن ها، این روش، بهترین روش شستن سبزی ها می باشد. اما باید بدانید که وایتکس و الکل توانایی نفوذ به بافت سبزی ها را دارند و می توانند عاملان بروز انواع بیماری های شدید تنفسی مانند آسم و بیماری های گوارشی شوند. از این جهت تحت هیچ شرایطی از وایتکس و الکل برای ضد عفونی کردن سبزی ها استفاده نکنید.

در تمامی خطوط تولید میوه خشک قبل از تولید و در ابتدای کار با دستگاه خشک کن میوه باید تمامی میوه جات ضد عفونی و شسته شوند.

نکات مهم طرز شستن سبزیجات

بهترین روش شستن سبزی ها و ضد عفونی کردن صحیح آن ها، ملزم به رعایت چندین نکته ساده اما کاربردی می باشد. لازم است تا هنگام شست و شوی سبزیجات از آب خنک استفاده کنید تا تازگی و طراوت آن ها حفظ شوند. توجه داشته باشید که سبزی ها را پس از شستن، خشک کرده و سپس در یخچال قرار دهید. سبزی های آلوده را در یخچال نگهداری نکنید.

برای شست و شوی تربچه، چغندر، هویج و خوراکی هایی از این قبیل، بهتر است از برس و فرچه استفاده کنید. توجه کنید که بهترین روش شستن سبزی هایی با برگ های پهن و بزرگ نظیر کلم و کاهو نیز، رعایت تمام مراحل ضد عفونی کردن سبزی ها می باشد.

فیلم طرز صحیح شستشوی سبزیجات

در این فیلم نحوه صحیح شستن سبزی را یاد بگیرید:

برای خرید انواع ماشین آلات صنعتی، دستگاه شستشوی سبزی، سبزی خردکن، بسته بندی، میوه خشک کن و… می توانید با مشاورین ما در زاگرس ماشین کرج به شماره 02634716956 تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *