زاگرس ماشین کرج

زاگرس ماشین کرج مشاور، طراح و سازنده ماشین آلات صنعتی (دستگاه بسته بندی، دستگاه ساشه، شیرینگ پک، میوه خشک کن، بوجاری، میکسر و…)

تماس بگیرید همین حالا

ریتورت چیست

ریتورت

ریتورت بسته (Retort)

انواع مختلفی ریتورت که در زیر شرح داده می شوند که بدانیم ری تورت چیست و چگونه برای استریل کردن غذاهای بسته بندی شده در شیشه ، قوطی حلبی و یا کیسه های پلاستیکی به کار می روند.

الف – ریتورت ثابت افقی یا عمودی

با بخار آب کار می کند. این نوع ریتورت ممکن است به هوای فشرده متصل باشد که در حین سرد شدن از آن می توان برای خنثی کردن فشار داخل قوطی ها استفاده کرد.

طرز کاربرد ریتورت

قوطی های غذا داخل سبد چیده شده و سپس سبدها داخل ریتورت قرار می گیرد. ری تورت های صنعتی معمولاً سه یا چهار سبد ظرفیت دارند و این بسته به اندازه قوطی ها دارد. سپس درب ری تورت بسته شده و شیر آب و هوا را نیز می بندند. شیر هوا نباید نشت داشته باشد چون در آن صورت عمل استریل کردن با اشکال مواجه می شود. آنگاه شیر تخلیه هوا و دو شیر بخار (یکی بخار مستقیم و دیگری کنترل) و کلیه شیرهای کوچک را باز می کنند تا عمل تخلیه هوا صورت بگیرد. عمل تخلیه 5 الی 10 دقیقه طول می کشد. وقتی بخار خروجی، رنگ سفید بخار خالص (دم روباهی) را به خود می گیرد نشان می دهد هوای موجود در ری تورت تخلیه شده است.

تخلیه ی کامل ری تورت از هوا بسیار مهم می باشد، چراکه درجه حرارت های محاسبه شده در هر فشار بخار آب براساس اشباع کامل می باشد و در صورتی که بخار آب داخل ری تورت با هوا مخلوط باشد درجه حرارت مطلوب به دست نخواهد آمد.

برای استریل کردن غذاهای غیراسیدی دمای 115 درجه سانتیگراد الی 121 درجه سانتیگراد لازم است. پس از آنکه درجه حرارت به حد مورد نظر رسید زمان لازم برای استریلیزاسیون شروع می شودو آن فاصله زمانی بین رسیدن ری تورت به حرارت مطلوب و بسته شدن بخار و شروع سرد شدن قوطی ها است. سرد شدن قوطی ها ممکن است داخل ری تورت و یا خارج از آن داخل حوضچه هایی صورت گیرد.

سرویس و نگهداری ریتورت

ری تورت نیز مانند هر وسیله ی دیگر باید به طور مرتب تمیز و کنترل شود. علاوه بر کنترل شیر اطمینان و سایر شیرها برای جلوگیری از خطرات ناشی از شکاف های غیرقابل رویت و غیره، حداقل هر سال یکبار باید ری تورت برای تحمل فشار آزمایش شود. برای این کار کلیه شیرها و ترموترها و غیره را از روی ری تورت باز کرده و جای آنها را توسط پیچ هایی محکم بسته و آنگاه ری تورت را کاملاً پر از آب کرده و تمام بدنه را با آب تحت فشار قرار می دهند.

بسته به نوع ری تورت میزان فشار وارده چند پوند بالاتر از حد فشاری است که ری تورت هنگام کار باید تحمل کند و زمان لازم برای انجام این کار معادل حداکثر زمانی است که چنان ریتورتی ممکن است برای آن به کار گرفته شود.

ری تورت ثابت افقی

در این ری تورت با فشار بخار آب می توان گرمای آن را از نقطه ی جوش بالاتر برد و به این ترتیب دمای بالای 100 درجه سانتیگراد را ایجاد کرد.

ری تورت عمودی فضای کمتری را نسبت به افقی اشغال می کند ولی در نوع افقی تخلیه و بارگیری راحت تر صورت می گیرد. عیبی که ری تورت های ثابت دارند این است که چون قوطی ها داخل ری تورت ثابت هستند زمان سالم سازی طولانی تر و ارزش غذایی و کیفی آنها کاهش می یابد.

ری تورت های چرخان

برای کاهش زمان فرایند سترون سازی و جلوگیری از سوختن محصول در جداره ی قوطی ها ری تورت های نوع دوار ساخته شده اند. این ری تورت ها هم به صورت مداوم و هم غیر مداوم وجود دارند.

از نوع غیر مداوم همان ری تورت افقی را می توان نام برد که در آن قوطی های درون ری تورت حول محور افقی می چرخند. برای افزایش ظرفیت سیستم، ری تورت های دوار مداوم مورد استقبال فراوانی قرار گرفتند. یکی از مرسوم ترین ری تورت های دوار ، ری تورت تحت فشار چرخشی مارپیچی نام دارد.

در این ری تورت برای جلوگیری از هدر رفتن فشار در محل ورود و خروج قوطی ها به درون ری تورت از سوپاپ های دواری استفاده می شود. در این ری تورت ها قوطی هایی که توسط نوار نقاله به دستگاه منتقل می شوند از طریق سوپاپ ورودی مستقیماً وارد محفظه بخار می شوند. قوطی ها پس از ورود به ری تورت در یک مسیر مارپیچی اطراف محیط محفظه استوانه ای و افقی ری تورت چرخیده و پس از طی زمان لازم به وسیله ی سوپاپ خروج، از ری تورت خارج می شوند.

در صورتی که لازم باشد می توان دستگاه را طوری تنظیم کرد که قوطی ها در حین حرکت در محیط محفظه، حرکت دورانی دور محور نیز داشته باشند.

این نوع ری تورت ها برای مواد غذایی مایع و نیمه مایع قابل استفاده هستند.

به طور کلی ریتورت های ثابت و دوار برای کنترل فشار درون ری تورت و قوطی ها باید ری تورت را مجهز به دستگاه فشارسنج نمود و هم این که کل سیستم باید مقاوم به فشار ساخته شود. این عمل باعث می شود که هزینه ساخت ری تورت ها نسبتاً بالا باشد.

جهت مشاوره ، دریافت لیست قیمت و همچنین سفارش ماشین آلات صنایع غذایی و بسته بندی شما می توانید با مشاوران مجموعه زاگرس ماشین کرج با شماره تماس های 02634716956 و 09309958589 تماس حاصل فرمایید و یا از طریق واتساپ با ما در تماس باشید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله در:
مارا در شبکات اجتماعی دنبال کنید
آخرین مقالات
مطالب بیشتر
جدید ترین پست ها
خط تولید سبزیجات خشک
خط تولید سبزی خشک

راه اندازی خط تولید سبزی خشک کارگاهی – خانگی – صنعتی یکی از بهترین و تخصصی ترین خدمات مرکز زاگرس ماشین کرج است. این مرکز

راه اندازی خط تولید میوه خشک در ایران
خط تولید میوه خشک

صرف نظر از فصل یا شرایط، میوه های خشک همیشه جایگاه ویژه ای را در هر خانواده ای به خود اختصاص داده اند. آنها معمولاً