طراحی سایت وردپرس seo طراحی سایت با وردپرس بسته بندی چیست؟ |انواع بسته بندی (ایده خلاقانه + ساده + خاص)

زاگرس ماشین کرج مشاور، طراح و سازنده ماشین آلات صنعتی (دستگاه بسته بندی، دستگاه ساشه، شیرینگ پک، میوه خشک کن، بوجاری، میکسر و…)

تماس بگیرید همین حالا

بسته بندی چیست؟

بسته بندی چیست؟ بسته بندی نیاز اولیه هر محصول است. بدون بسته بندی نمی توان محصولات را ذخیره کرد یا از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد. بسته بندی به محصول هویت می دهد. در اکثر خطط تولید و کارخانه جات از دستگاه بسته بندی و ماشین آلات صنعتی برای بسته بندی انواع محصولات و کالا ها استفاده می شود.

تعریف بسته بندی

بنابراین در پاسخ به سوال ” بسته بندی چیست؟ ” باید گفت که: فرآیند ارائه پوشش محافظ، نگهدارنده، چاپ خصوصیات و ویژگی ها به محصول است به گونه ای که از محصول در هنگام جابجایی، نگهداری و جابجایی مواد محافظت کرده و همچنین اطلاعات مفیدی را در مورد محتوای بسته در اختیار همه طرف های ذینفع قرار دهد.

بسته بندی و بسته بندی چیست؟
بسته بندی چیست؟ انواع بسته بندی ها!


ویژگی های بسته بندی خوب چیست؟

بسته بندی چیزی بیش از ظاهر زیبای محصول شماست. طراحی بسته شما ممکن است بر همه چیز تأثیر بگذارد، از نرخ شکستگی در حمل و نقل گرفته تا اینکه آیا فروشگاه ها مایل به ذخیره آن هستند. اینها ویژگی های بسته بندی خوب است:

برچسب زدن برای ارائه توضیحات و معرفی کالا | تبلیغات

ممکن است از شما خواسته شود که اطلاعات خاصی را در برچسب محصول خود در هنگام توزیع آن به روش های خاص روی بسته بندی درج کنید. به عنوان مثال، برچسب محصولات غذایی که در فروشگاه های خرده فروشی فروخته می شوند باید حاوی اطلاعاتی در مورد مواد تشکیل دهنده و ارزش غذایی آنها باشد. این اطلاعات باید با روش های جذاب طراحی بسته بندی و چاپ شود.

برچسب های روی بسته بندی چیست؟

سهولت در گشودن | بازگشایی | نگهداری بسته بندی

اگر محصول شما محصولی است که به گونه‌ای توزیع می‌شود که مشتریان باید قبل از خرید نمونه‌برداری یا بررسی بیشتری روی محصول شما داشته باشند، در نتیجه بسته بندی شما باید به راحتی باز و بسته شود. از طرف دیگر، اگر محصول شما نباید توسط کسی غیر از خریدار باز شود – برای مثال یک داروی بدون نسخه – پس بسته بندی محصولات باید طوری طراحی شود که در برابر دستکاری ها مقاومت کند و همچنین محصول قابل رویت باشد.

نکاتی در ارتباط با رعایت اصول بسته بندی
اندازه و سایز بسته بندی

اندازه بسته بندی باید بهینه و کوچک باشد

اگر محصول شما باید در فاصله طولانی تا محل توزیع آن ارسال شود، بسته بندی حجیم یا سنگین ممکن است هزینه های حمل و نقل را افزایش دهد. یک بسته بندی خوب باید به سادگی در دستان جا شود و یا اگر پیج شما بزرگ است، باید آن را به شکل ساده از زمین بلند کرد. سهولت نگهداری و گشودن در بسته بندی بسیار مهم است و باید رعایت کنید.

ماندگاری | سهولت حمل | حفاظت | مقاومت بسته بندی

بسیاری از محصولات بین نقطه تولید خود و مصرف کننده نهایی خود حمل و نقل خشن را تحمل می کنند. اگر سیستم توزیع شما برای محافظت از محصول شما قابل اعتماد نیست، بسته بندی شما باید این کار را انجام دهد.

حمل و نقل بسته بندی

وظایف بسته بندی

بسته بندی محصولات بسیاری از وظایف را انجام می دهد. بر فرض مثال دستگاه بسته بندی حبوبات برای کمک به نگهداری و حمل و نقل محصول، انواع مواد گرانولی را بسته بندی می کند. در زیر به برخی از موارد مهم اشاره می شود:

بسته بندی ساده و خاص

حفاظت | محافظت از محصول در برابرا انواع آسیب ها

محافظت از محصول در هنگام جابجایی، جابجایی و ذخیره سازی. بسته بندی محصولات از برخورد محصولات در داخل بسته و یا در حین جابجایی از هرگونه آسیب جلوگیری می کند. محصول باید در برابر اثرات محیطی مانند گرما، سرما، رطوبت و غیره محافظت شود. همچنین باید برای جلوگیری از هر نوع تقلب، ضد دستکاری باشد. در نتیجه محافظت و ایمنی محصول، یکی از اصلی ترین وظایف بسته بندی می باشد.

حمل و انتقال و نگهداری آسان بسته بندی

بسته بندی به سهولت در نگهداری و همچنین جابجایی و حمل و انتقال کالا بسیار کمک می کند. استفاده کامل تری از فضای ذخیره سازی وجود دارد و همچنین در صورت داشتن اندازه یکنواخت بسته ها، می توان در حین جابجایی، بارگیری و تخلیه در انرژی، هزینه و زمان صرفه جویی کرد.

خرید و فروش راحت تر!

بسته بندی به تدارکات، فروشگاه ها و مصرف کننده ها کمک می کند تا ساده تر بتوانند محصول را خرد و فروش کنند. راحتی در جابجایی، رویت، آشنایی با کالا، اطمینان به بسته بندی و… از مزایای بسته بندی است.


عوامل تاثیر گذار بر بسته بندی چیست؟

در کنار عملکردهای ذکر شده در بالا، عوامل دیگری نیز وجود دارد که بر بسته بندی تأثیر می گذارد مانند:

هدف از بسته بندی چیست؟ ماهیت محصول، فاصله، سیستم حمل و نقل مواد، حساسیت محصول و… از عواملی هستند که بر بسته بندی تاثیر می گذارند.

طراحی بسته بندی محصولات چاپ

 

طراحی بسته بندی

هدف از بسته بندی چیست؟

نوع بسته بندی به هدف بسته بندی بستگی دارد. انواع بسته بندی ها برای اهداف لجستیکی با بسته بندی برای اهداف بازاریابی (یعنی مصرف کننده) متفاوت خواهد بود.

ماهیت محصول

بسته بندی برای انواع مختلف محصولات متفاوت خواهد بود. شکل فیزیکی محصول (یعنی جامد، مایع، گاز) تصمیم خواهد گرفت که کدام نوع بسته بندی مناسب تر است. حتی برای محصولی که فرم فیزیکی یکسانی دارد، مثلاً مایع، انواع مختلفی از بسته بندی ها مانند قوطی، بطری، بسته تترا و غیره در دسترس خواهد بود.

بر فرض مثال برای بسته بندی نسکافه و سس تک نفره نمی توان از بسته های کارتن یا گونی استفاده کرد و باید انواع محصولات تک نفره را توسط دستگاه ساشه بسته بندی کرد.

فاصله

بسته بندی ممکن است به مسافت حمل و نقل نیز بستگی داشته باشد. مسافت طولانی تر نیاز به بسته بندی سخت تر و همچنین محافظ بیشتری دارد.

سیستم حمل و نقل مواد

بسته بندی باید با در نظر گرفتن نوع سیستم انتقال مواد مورد استفاده قرار گیرد. سیستم های مکانیزه و خودکار قادر به جابجایی بسته های با اندازه بزرگ هستند در حالی که جابجایی دستی مواد مستلزم کوچکتر بودن اندازه بسته ها است.

حساسیت محصول

حساسیت محصول نسبت به محیط فیزیکی و عناصر بیرونی نیز باید در نظر گرفته شود. برخی از محصولات حساسیت بیشتری به دما (گرما و سرما)، رطوبت (رطوبت)، گرد و غبار، مواد شیمیایی و غیره دارند.

معمولا محصولاتی که نیاز به محافظت بیشتری دارند و جزو محصولات حساس هستند، پس از بسته بندی اولیه برای بار دوم توسط دستگاه شیرینگ پک بسته بندی شرینک می شود.


انواع بسته بندی

انواع بسته بندی چیست؟ در زیر به انواع بسته بندی ها اشاره می شود:

 • بسته بندی کاغذ و کارتن،
 • بسته بندی فیلم،
 • بسته بندی فوم،
 • بسته بندی نساجی،
 • جعبه و ظروف پلاستیکی.

انواع بسته بندی

 

معرفی انواع بسته بندی

بسته بندی کاغذ و کارتن

بسته بندی کاغذ و کارتن برای انواع مختلف کالاها (غذا، لوازم الکترونیکی، اسباب بازی، کفش، لوازم آشپزخانه و حتی سایر مواد بسته بندی) استفاده می شود. شرکت های بسته بندی کاغذ و کارتن کاغذ بسته بندی، کاغذ باد شده، ورق، جعبه، لوله، پالت، لایه میانی، گوشه ها، لبه ها و سیستم های حفاظتی سفارشی تولید می کنند. (بسته به ابعاد و شکل کالای بسته بندی شده، کارتن برش داده می شود و مدل سازی می شود تا ثابت شود).

از کاغذ می توان برای لمینیت مواد دیگر به منظور استحکام بیشتر آنها استفاده کرد. همچنین کاغذ ضد خوردگی وجود دارد که می توان از آن برای بسته بندی کالاها یا لمینیت مواد دیگر استفاده کرد.

بسته بندی فیلم

انواع مختلفی از فیلم‌ها در صنعت بسته‌بندی و همچنین دستگاه کیسه پرکن مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولاً فیلم‌های پلی اتیلن (PE)، پلی پروپیلن (PP)، پلی‌الفین و پلی‌وینیل کلراید (PVC). این فیلم ها معمولا به صورت رول می آیند و برای بسته بندی کالاها، پوشاندن کالاها، محافظت از جعبه ها و ساخت سایر محصولات بسته بندی (مانند کیسه ها، لوله ها، روکش های حباب دار و ورق ها) استفاده می شوند.

فیلم ها را می توان برای لمینیت، چاپی یا سوراخ دار استفاده کرد. آنها می توانند ضد خوردگی، ضد الکتریسیته ساکن، انقباض پذیر یا غیر قابل جمع شدن و لغزنده یا غیر لغزنده باشند.

بسته بندی فوم

فوم مورد استفاده برای بسته بندی را می توان به صورت رول یا در ورق هایی با ضخامت های مختلف تولید کرد. این فوم برای بسته بندی کالاها یا ساخت کیسه ها (معمولاً با پلی اتیلن با چگالی بالا)، گوشه ها، لبه ها و سیستم های سفارشی استفاده می شود. گوشه ها و لبه ها برای محافظت از شیشه های تخت، مبلمان و لبه های تیز استفاده می شود.

فوم را می توان برش داد و از شکل محصول برای رفع و محافظت از آن الگوبرداری کرد. می تواند آنتی استاتیک باشد و خاصیت عایق خوبی دارد.

بسته بندی نساجی

برخی از کالاها هستند که به بهترین وجه توسط منسوجات محافظت می شوند. به عنوان مثال، درج های نساجی سفارشی وجود دارد که در صنعت خودروسازی برای محافظت از قطعات خودرو در حین حمل و نقل استفاده می شود. درج پارچه روی یک قاب فلزی قرار می گیرد که در یک ظرف فلزی قرار می گیرد. همچنین از مواد نساجی برای پوشش جعبه استفاده می شود.

جعبه و ظروف پلاستیکی

انواع جعبه و ظروف پلاستیکی در تمامی صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، در صنایع غذایی ظروف پلاستیکی برای کالاهایی مانند سس کچاپ، ماست، شیر و آب میوه وجود دارد. جعبه های پلاستیکی عمدتاً برای حمل و نقل کالا استفاده می شوند و قابل استفاده مجدد و بازیافت هستند.

انواع مواد بسته بندی چیست؟

در ادامه انواع مواد بسته بندی را به شما معرفی می کنیم:

 • شیشه ای،
 • فلزات، فلزی،
 • لاستیک ها،
 • پلاستیک (پلاستیکی)،
 • مواد فیبری،
 • فویل، فیلم و لمینت،
 • بسته تاول،
 • منسوجات.

شیشه

 • شیشه به طور گسترده ای به عنوان ماده بسته بندی دارو استفاده می شود.
 • شیشه از شن و ماسه، خاکستر سودا، سنگ آهک و کولت تشکیل شده است.
 • Si, Al, Na, K, Ca, Mg, Zn & Ba عموماً در تهیه شیشه استفاده می شود.

تولید ظروف شیشه ای شامل حرارت دادن مخلوطی از سیلیس (شیشه ساز)، کربنات سدیم (عامل ذوب)، سنگ آهک (کربنات کلسیم) و آلومینا (تثبیت کننده) تا دمای بالا تا زمانی که مواد به صورت یک توده مایع غلیظ ذوب شوند. سپس به قالب منتقل می شود.

فلزات

 • فلزات متنوع ترین نوع بسته بندی هستند.
 • آنها ترکیبی از محافظت فیزیکی عالی و خواص مانع، شکل پذیری، پتانسیل تزئینی، قابلیت بازیافت و پذیرش مصرف کننده را ارائه می دهند.
 • ظروف فلزی با خلاء مهر و موم شده و تحت فشار کم اکسیژن به صورت حرارتی استریل می شوند.
 • تجزیه مواد مغذی در ظروف فلزی به حداقل می رسد، زیرا فلزات مانع کاملی در برابر اکسیژن، نور و رطوبت هستند.
 • محدودیت های اصلی ظروف فلزی هزینه، وزن ظروف و سختی خرد شدن آنها است.
 • آلومینیوم و فولاد پرمصرف ترین فلزات در بسته بندی مواد غذایی هستند.

لاستیک ها

مواد عالی برای شکل‌دهی مهر و موم‌ها، که برای شکل‌دهی درب‌هایی مانند بانگ برای ویال‌ها یا در کاربردهای مشابه مانند واشر در قوطی‌های آئروسل استفاده می‌شود.

 • لاستیک های طبیعی: مناسب برای بسته های چند منظوره برای محصولات تزریقی به عنوان مهر و موم های لاستیکی پس از وارد کردن چندین بار سوزن.
 • لاستیک مصنوعی: مواد افزودنی کمتری دارند و بنابراین قابلیت استخراج کمتری دارند و تمایل به جذب کمتری از مواد تشکیل دهنده محصول دارند. برای درج مکرر سوزن کمتر مناسب هستند زیرا تمایل دارند ذرات لاستیک را در محصول تکه تکه یا کوچک کنند.

پلاستیک

پلاستیک ها با تراکم، افزودن یا پلیمریزاسیون عرضی واحدهای مونومر سنتز می شوند.

در پلیمریزاسیون تراکمی، زنجیره پلیمری با واکنش های تراکمی بین مولکول ها رشد می کند و با تشکیل آب یا الکل همراه است.

خواص حرارتی و مکانیکی را می توان تا حدی تغییر داد تا بسته های قابل برگشت با پلاستیک هایی که نقطه ذوب بالایی دارند، یا بسته های مقاوم در برابر حرارت با استفاده از پلاستیک با نقطه ذوب پایین و ایجاد ساختارهای بسیار انعطاف پذیر (ساشه ها و بسته بندی ها)، سازه های نیمه سخت. (سینی و وان) و سازه های سفت و سخت (بطری ها، درب ها و مخازن).

مواد فیبری

مواد فیبری بخش مهمی از بسته بندی دارویی هستند.

مواد الیافی عبارتند از: کاغذها، برچسب ها، کارتن ها، کیسه ها، بیرونی ها، سینی ها برای بسته بندی های کوچک، تخته های لایه روی پالت ها و غیره.

فویل، فیلم و لمینت

 • بسته بندی فویل: مهمترین فلز برای کاربردهای دارویی آلومینیوم است.
 • فیلم‌های بسته بندی: سلفون یک فیلم شفاف جذاب است که می‌توان آن را رنگ‌آمیزی کرد و روی آن چاپ کرد تا به عنوان روکش بیرونی مفید باشد.
 • بسته بندی لمینت: برای ترکیب خواص فویل ها و فیلم های جداگانه استفاده می شود و به شدت با چسباندن لایه با چسب ساخته می شود.

بسته تاول

 • بسته های بلیستر معمولاً به عنوان بسته بندی با دوز واحد برای قرص ها، کپسول های دارویی استفاده می شود.
 • بسته های بلیستر از دو جزء اصلی تشکیل شده است.
 • یک شبکه پایه تشکیل شده حفره ای را ایجاد می کند که محصول داخل آن قرار می گیرد و.
 • فویل درپوش برای توزیع محصول خارج از بسته.
 • دو نوع شکل دهی حفره به یک صفحه وب پایه وجود دارد: شکل دهی حرارتی و شکل دهی سرد.

منسوجات (نساجی)

برخی از کالاها هستند که به بهترین وجه توسط منسوجات محافظت می شوند. به عنوان مثال، درج های نساجی سفارشی وجود دارد که در صنعت خودروسازی برای محافظت از قطعات خودرو در حین حمل و نقل استفاده می شود. درج پارچه روی یک قاب فلزی قرار می گیرد که در یک ظرف فلزی قرار می گیرد. همچنین از مواد نساجی برای پوشش جعبه استفاده می شود.

بهترین روش برای بسته بندی چیست؟

ما در یک مقاله جداگانه به بررسی انواع روش های بسته بندی و معرفی بهترین روش های بسته بندی محصول پرداختیم که می توانید این مقاله را مطالعه کنید:

بهترین روش بسته بندی محصولات | انواع روش های بسته بندی.

5/5 - (5 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله در:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب بیشتر
جدید ترین پست ها
دستگاه بسته بندی ادویه
دستگاه بسته بندی ادویه

از دستگاه بسته بندی ادویه برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی استفاده می شود که همواره دغدغه بسیاری از شرکت‌های تولیدی بوده است. در

دستگاه شیرینگ پک دوگانه سوز
دستگاه شیرینگ پک دوگانه سوز

دستگاه شیرینگ پک دوگانه سوز یکی دیگر از ماشین آلات شرینک زاگرس ماشین می باشد؛ که با تخصصی ترین و پیشرفته ترین تجهیزات و متخصصان