طراحی و ساخت ماشین آلات صنعتی، دستگاه بسته بندی و باد کن بطری با بالاترین کیفیت توسط کارخانه زاگرس ماشین کرج

دیگ های پختدیگ های پخت

فرایندهای حرارتی با اهداف متفاوتی انجام می گیرند. هدف از پختن تبدیل ماده ی اولیه ی خام به فراورده ی پخته می باشد که این کار توسط دیگ های پخت صنعتی نیز انجام می شود. در این فرایند ، امکان افزایش مدت زمان نگهداری در اثر از بین رفتن بخش اعظم آنزیم ها و نیز میکروب های موجود در مواد غذایی مشروط به اینکه آلودگی بعدی ایجاد نشود نیز وجود دارد اما تاثیر عمده، نرم شدن بافت محصول، تغییر عطر و طعم و افزایش قابلیت هضم غذا می باشد.

به طور کلی دیگ های پخت به سه دسته تقسیم می شوند که به شرح آن ها می پردازیم :

دیگ های پختی که در فشار اتمسفر کار می کنند

ساده ترین دیگ پخت صنعتی ، دیگ پخت روباز است که از آن برای تهیه ی شربت، آب نمک، مربا و پاستوریزه کردن شیر و خامه و پخت موادغذایی غیرحساس حرارت و … استفاده می شود. جنس این دیگ ها از استیل ضدزنگ است. این دیگ ها که به شکل نیمه کروی هستند به روش های مختلفی گرم می شوند. ممکن است به طور مستقیم به وسیله ی گاز یا انرژی الکتریکی و یا به صورت غیرمستقیم با بخاری که از درون یک دسته لوله ی واقع در داخل دیگ یا از میان پوشش خارجی دیگ، عبور می کند، گرم شوند.

در این دستگاه ها، سرعت انتقال حرارت پایین ، بازدهی انرژی نیز پایین است و به غذاهای حساس به حرارت آسیب می رسد. اما حسن این دیگ ها در این است که بهای اندکی دارند و ساخت و تعمیرات آنها ساده است و در مواردی به کار می روند که تولید محصولات متنوعی مورد نیاز و میزان تولید کم یا متغیر است. بنابراین کاربرد وسیعی در تهیه موادی مثل سس و مربا دارند.

دیگ های پختی که با خلا کار می کنند

برای پخت مواد غذایی حساس به حرارت (مثل مربا، رب و …) از دیگ های تحت شرایط خلا استفاده می شود. در این دیگ ها به کمک پمپ خلاء ، شرایط خلاء را ایجاد می کنیم. در نتیجه ماده ی غذایی در دمای پایین تر به جوش می آید و عمل پخت در دمای پایین تر صورت می گیرد در نتیجه به کیفیت ماده ی غذایی کمتر صدمه می زند. برای این که انتقال حرارت بهتر صورت گیرد از همزن در این دیگ ها استفاده می شود.

این دیگ ها را به صورت مداوم نیز می توان درآورد به این ترتیب که بخارات حاصل از تبخیر یک دیگ صنعتی را توسط لوله های عایق بندی شده به دیگ بعدی منتقل کرد. به این ترتیب از اتلاف انرژی می توان جلوگیری کرد.

دیگ های پختی که تحت فشار کار می کنند

همان طور که قبلاً اشاره کردیم به ریتورت، دیگ پخت صنعتی هم می گویند. این دیگ ها برای مواد غذایی بسته بندی شده استفاده می شود که سبب پخت و استریل شدن آنها می گردد.

جهت دریافت مشاوره رایگان هم اکنون می توانید با شماره تماس های مجموعه زاگرس ماشین کرج 02634716956 و 09309958589 در تماس باشید و یا از طریق واتساپ در ارتباط باشید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله در:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
مطالب بیشتر
جدید ترین پست ها