زاگرس ماشین کرج

دستگاه های پرکن

دستگاه های پرکن

دستگاه های پرکن

دستگاه های پرکن مدلی از ماشین ها می باشند که عملیات لازم برای پرکردن ظرف از محصول را انجام می دهند. با توجه به تنوع ظروف و بسته های مورد استفاده در بسته بندی مواد غذایی ممکن است عملیات پر کردن در بطری، قوطی، کیسه، بشکه، کارتن و … انجام شود.

عمل پر کردن در بسیاری موارد به صورت خودکار انجام می شود و فقط برای فراورده هایی که شکل و اندازه یکنواختی ندارند از روش های دستی استفاده می شود. دستگاه های پرکن خودکار بسیار متنوع اند و بسته به نوع فراورده با یکدیگر فرق می کنند. آنچه در زیر آمده است بعضی از پرکن های متداول در صنعت است که با آنها آشنا می شویم.

ماشین حجمی یا پیستونی : (Measured Dosing Filing)

برای پرکردن قوطی ها و شیشه های درب گشاد از مواد نسبتا غلیظ یا پودری، مانند رب، مربا، غذای کودک و یا پودر شیر خشک ممکن است از پرکن های پیستونی استفاده نمود که در این صورت ظروف را تک تک و یا چند ظرف را با هم پر می کنند. مکانیسم کار این پرکن به صورت یک سیلندر و پیستون می باشد. هنگامی که ظرف دقیقا به محل پر کردن می رسد دریچه ی تحویل دهنده ماده ی غذایی باز شده ، دریچه ی ذخیره بسته می شود و با حرکت برگشت پیستون، ماده ی غذایی به داخل ظرف تخلیه می شود. با حرکت بعدی پیستون، دریچه تحویل دهنده بسته و دریچه ی ذخیره باز می شود. به این طریق پیستون برای پر کردن بعدی آماده می شود.

ماشین مدل فنجانی (Flask Fillers)

در این پرکن ، ابتدا فنجان ها محصول را از قیف ذخیره دریافت کرده و پر می شوند و سپس محتوی خود را برای پرکردن بسته ماده غذایی تخلیه می کنند. این پرکن برای محصولات پودری و دانه ریز و همچنین فراورده هایی مثل نخودفرنگی قابل استفاده است.

ماشین مدل مته ای (Auger Fillers)

دستگاه پرکن مته ای

این پرکن که برای محصولات پودری و دانه ریز استفاده می شود نوعی پرکن حجمی است. یک مارپیچ در قسمت پایین قیف حاوی محصول دانه ریز قرار گرفته و عمل پر کردن را انجام می دهد. تعداد چرخش های مارپیچ مقدار ماده جهت پر کردن را مشخص می کنند.

غیر از موارد فوق، پرکن های دیگری نیز در صنعت رایج است از جمله پرکن های وزنی که هم برای مواد مایع و هم پودری قابل استفاده است. در پرکن های وزنی، مواد با وزن مشخص وارد ظرف می شوند.

رقیق و غلیظ مانند آبلیمو و سس مایونز که در شیشه های درب تنگ پر میشود کاربرد دارد. مکانیسم عمل به این ترتیب است که هوای داخل شیشه ها از روزنه های کنار پرکن مکیده شده و فراورده را، از مجرای وسطی شیشه به طور یکنواخت پر می کند.

ماشین دوخت (Sealing Machine)

دوخت ها حساس ترین قسمت یک بسته می باشند و دوخت ناقص طول عمر انباری مواد غذایی را کمتر می کند. ماشین هایی که عملیات، دربندی را در بسته بندی مواد غذایی انجام می دهند بسیار متنوع اند که در ذیل به مهم ترین آنها اشاره می شود.

دربندی قوطی

عمل دربندی قوطی ها توسط دستگاه دربند (Seamer) صورت می گیرد. قوطی های غذا پس از پرشدن و عمل تخلیه ی هوا فورا در بندی می شوند. عمل تخلیه ی هوا به روش های مختلفی صورت می گیرد. در زیر یک دستگاه اگزاستر با آب داغ نشان داده شده است، که در آن قوطی های پرشده از دربندی از آب داغ عبور کرده و دمای آن بالا رفته و گازهای آن خارج می شود.

درب بندی بطری های شیشه ای

عمل درب بندی بطری های شیشه ای توسط دست و یا با ماشین های نیمه خودکار و تمام خودکار صورت می گیرد.

بستن ظروف انعطاف پذیر

مواد ترموپلاستیک که ترکیب اصلی پوشش هاست پس از حرارت دادن نرم و ذوب شده و پس از سرد شدن دوباره سخت می شوند. به کمک ماشین دوخت حرارتی می توان عمل دوخت پوشش ها را انجام داد. این مدل دستگاه های پرکن دارای فک هایی هستند که با جریان برق گرم شده و سپس با فشار بر روی فیلم، دوخت حرارتی را انجام می دهند. در ماشین های جدید به جای جریان برق از راه های دیگری عمل گرم کردن را انجام می دهند.

در این ماشین ها به جای فک هایی که با جریان برق گرم می شوند از الکترودهایی استفاده می شود که موجب ایجاد گرما بین سطوح داخلی فیلم می شود. به طوری که سطوح خارجی فیلم از حد معینی بیشتر گرم نمی شوند. در نتیجه فیلم ها به الکترود نمی چسبد (در نوع اول فیلم به فک ها می چسبید) به ماشین های نوع دوم، ماشین های دوخت با فرکانس بالا می گویند. ماشین های نوع اول برای دوخت لفاف هایی از جنس پلی اتیلن و پلی پروپیلن و ماشین های با فرکانس بالا برای دوخت لفاف هایی از جنس پلی وینیل کلراید و استات سلولز مناسب هستند.

ممکن است عملیات دوخت توسط درزگیرها هم صورت بگیرد که دارای انواع متعددی هستند. یک نوع آن که درزگیر چسبی (دربندی سرد) نام دارد برای بسته های محصولات حساس در برابر گرما به کار می رود (مثل شکلات، بستنی، بیسکویت با روکش شکلات) که در این روش به کمک چسب عمل دوخت انجام می گیرد.

ماشین شکل دهنده، پرکننده و دوخت بسته های غذایی (FFS)

طیف وسیعی از ماشین ها در این گروه قرار می گیرند و نوعی دستگاه پرکن می باشند. وجه اشتراک همه ی آنها در این است که عملیات ساختن بسته، پرکردن و دوخت و دربندی در آنها به طور همزمان در یک دستگاه انجام می شود. و با توجه به طرح دستگاه و نوع بسته ای که ایجاد میشود این ماشین ها به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت است از :

ماشین مدل FFS عمودی:

در این ماشین ها یک حلقه از مواد قابل انعطاف به کار برده می شود (کاغذ، فیلم یا فویل) که آن را به صورت لوله در آورده، سپس درز آن را می دوزند و در یک تناوب منظم آن را پر می کنند و یا آن را از طول تا می زنند و درز آن را در گوشه ی راست می بندند تا یک پاکت شکل بگیرد، سپس پرشده و چسبانده می شود. وجه اشتراک این ماشین ها، حالت عمودی دستگاه برای ساخت، پرکردن و دربندی آن است. با توجه به نوع بسته ای که در نهایت تولید می شود ماشین های مختلفی در این گروه قرار می گیرند که یکی از مهم ترین آنها ماشین تتراپک است.

ماشین تتراپک : (Tetra Pack)

دستگاه های پرکن

این ماشین که برای بسته بندی شیر، آب میوه و … به کار می رود می تواند به صورت اسپتیک عمل شکل دادن بسته، پرکردن و دربندی را انجام دهد. جنس بسته می تواند از مواد پلی اتیلن و لفاف آلومینیوم باشد. ابتدا رول بسته بندی قبل از فرم گرفتن به داخل آب اکسیژنه ۳۰ درصد وارد و غوطه ور می شود، سپس بعد از این مرحله آب اکسیژنه اضافی از آن تبخیر می شود. بعد ظرف شکل گرفته و عمل پر کردن انجام می گیرد و در نهایت دوخت نهایی (بستن ظرف) انجام می گیرد. به این ترتیب یک بسته چهار سطحی به دست می آید که به نام تتراپک موسوم است.

نوع دیگر ماشین های FFS عمودی برای بسته بندی محصولاتی نظیر مواد دانه ریز، پودری، تنقلات نظیر پفک و بیسکویت به کار می رود.

ماشین فلوپک برای بسته بندی محصولاتی نظیر بیسکویت، شکلات، آبنبات و … به کار می رود. ماشین فلوپک به صورت افقی نیز وجود دارد.

ماشین مدل FFS افقی:

این مدل دستگاه های پرکن نقاط مشترک زیادی با ماشین های FFS عمودی دارند و سه عمل اصلی ساختن بسته، پرکردن محصول داخل بسته و دوخت درب بسته را با هم انجام می دهند. با این تفاوت که لفاف پس از باز شدن از تیوپ به طرف یک محل افقی (جایی که عملیات بعدی صورت می گیرد) کشیده می شود و عملیات بسته بندی در یک سطح افقی صورت می گیرد. به طور کلی در ماشین های افقی، محصول مسافت کمتری را جهت قرار گرفتن در بسته طی می کند بنابراین جهت غذاهای چسبناک مناسب ترند. ماشین های عمودی قیمت کمتری داشته و فضای کمتری را از کف سالن اشغال می کنند. دو نوع از ماشین های FFS افقی ماشین ترموفورمینگ و ماشین کیسه ساز است.

ماشین ترموفورمینگ (ThermoForming)

وجه تمایز این سیستم با روش های دیگر استفاده از حرارت جهت نرم کردن و شکل دهی ظرف است. کاربرد این ماشین در تهیه ی موادغذایی بسته بندی شده در ظروف یکنفره می باشد.

جهت سفارش دستگاه های پرکن می توانید با شماره های مجموعه زاگرس ماشین کرج با شماره های 02634716956 و 09309958589 تماس حاصل فرمایید یا از طریق واتساپ در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری: